Karar yazarı Cömert: ‘Değişimci’ diye tabir edilen CHP’liler, neyin değişmesi gerektiği konusunda bir mutabakata vardılar mı?

Karar yazarı Yusuf Ziya Cömert, CHP 38. Olağan Kurultay’ında Genel başkanlık yarışını İstanbul Özgür Özel’in kazanmasına işaret ederek, ” CHP’liler 28 Mayıs yenilgisinden benim tahmin ettiğimden daha fazla bunalmış” dedi.

CHP’deki ‘Değişim’ talebini açık bir biçimde ilk dillendirenin kişinin İmamoğlu olduğunu söyleyen Cömert, bundan sonra ‘Ne değişecek?’ diye sordu. Cömert, “‘Değişimci’ler neyi değiştirecek?” başlıklı köşe yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Eğer buysa değişim, bundan ibaretse, gerçekleşti. Ben hala aynı fikirdeyim. Genel Başkan’ın değişmesi tek başına değişim değildir, sadece ‘değişiklik’tir. Değişikliğin ‘değişim’ sayılması için fazlası gerekiyor. Hala mevcudiyetine dair bir emare yok, bir felsefesi olması lazım. Ne değişecek? Niçin değişecek? Nereden icap etti? Neyiniz eksik de değişiyorsunuz? Ya da neyiniz fazla? CHP’nin başarılı olması için sağ seçmenden de oy alması gerektiğini hissetmesi ve bunu uygulamaya koyma çabası çok mu yanlıştı? Zannetmiyorum. Bir önceki mahalli seçimlerde Kılıçdaroğlu bu politikasından sonuç aldı.

‘Değişim’le bunu mu kastediyorsunuz? Bunu mu değiştireceksiniz? Başörtüsü yasağı konusundaki politikası da bir toplumsal uzlaşma arayışı olarak tutarlıydı. Bu mu değişecek? CHP muhitlerinin başörtüsü ve benzeri dini tezahürlere karşı alerjik refleksleri yeniden mi hayata geçecek? Böyle bir şey mi değişim? Eğer böyle bir şeyse değişim olmaz, geriye, eski klasik CHP’ye dönüş olur. ‘Değişimci’ diye tabir edilen CHP’liler, neyin değişmesi gerektiği konusunda bir mutabakata vardılar mı? Varacaklar mı? ‘Değişimci’ler ilk adımlarında başarılı oldular. Fakat bundan sonraki aşamalar daha karmaşık, daha külfetli. İnce işçilik gerektiriyor. Talihin de yardım etmesi lazım.”

Yazının tamamı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x