NVIDIA CEO’su Yapay Zeka Endüstrisinin Beş Yılda 2 Trilyon Dolara Genişleyeceğini Söylüyor

NVIDIA CEO’su Jensen Huang geçtiğimiz günlerde Dubai’deki Dünya Hükümeti Zirvesi’nde konuştu ve küresel ekonominin geleceği için yapay zekanın önemini vurguladı. Yapay zekanın ulusal ekonomileri ve gelişmeleri şekillendirmede önemli bir rol oynamasının beklenmesi nedeniyle, ülkelerin bir sonraki yarışta rekabetçi kalabilmek için sağlam bir “AI altyapısı” oluşturması gerektiğini söyledi.

Bazıları AI altyapısına yapılan bu vurgunun şirket olarak NVIDIA’ya fayda sağladığını iddia edebilir ancak Jensen’in bakış açısına katılmamak elde değil. Yapay zekanın piyasalardaki mevcut etkisi yalnızca başlangıç diyebileceğimiz düzeyde ve gelecekte daha da önemli ilerlemeler bekleyebiliriz. Yapay zekanın insan yaşamının çeşitli yönlerinde devrim yaratma potansiyeli çok büyük.

Jensen ayrıca yapay zekanın insanlık için ilerici olmayabileceği yönündeki endişelere de değindi. Yapay zekanın insan eylemleriyle bir arada var olacak ve sonuçta insanlara çabalarında yardımcı olacak şekilde tasarlandığına dair güvence verdi.

NVIDIA CEO’su iş açısından bakıldığında geleneksel genel amaçlı bilgi işlemin hızlı, verimli ve uygun maliyetli yapay zeka için yeterli olmadığını belirtti. Son zamanlarda yapay zekanın büyümesini sağlayan hızlandırılmış bilgi işlemin ilerlemenin yolu olduğunu açıkladı. Yeni nesil yapay zekaya geçiş için, hızlandırılmış bilgi işlemin ölçeğini önemli ekonomik kaynaklar ve verimli donanımlarla büyütmeye ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Jensen, veri merkezi segmentinin önümüzdeki beş yıl içinde şaşırtıcı bir şekilde 2 trilyon dolara genişleyebileceğini ve üretken yapay zeka gibi gelecekteki yapay zeka uygulamalarını besleyebileceğini öngördü. Piyasanın mevcut gidişatı dikkate alındığında bu iddialı rakama ulaşılabilir görünüyor.

Ayrıca Jensen, OpenAI CEO’su Sam Altman’ın yapay zeka odaklı çip üretimi için 7 trilyon dolar toplama çabalarını da kabul etti. Bu çabanın yapay zekanın gelecekte daha geniş uygulamalara sahip olacağı ve insan yaşamının ayrılmaz bir parçası olacağı inancıyla uyumlu olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x