Van’da yaprak dökümü: İstikamet Yeniden Refah

VAN – AK Parti’den ayrılan birçok ismin Yeniden Refah Partisi’ne (YRP) katılması, Türkiye siyasetinde bir değişimin habercisi olarak görülüyor. Van’da da AK Parti’nin ilçe belediye başkan adaylarını açıklamasının ardından istifalar peş peşe geldi. İktidar partisinin listelerinde yer vermediği isimler, YRP’ye katıldı.

Çaldıran Belediye Başkanı Şefik Ensari, Bahçesaray Belediye Başkanı Meki Arvas, eski Gevaş Belediye Başkanı Nazmi Sezer ile eski Gevaş İlçe Başkanı Bedirhan Erdem AK Parti’den istifa ederek YRP’nin kadrolarında yer aldı. Tüm bu istifalar ve beraberinde YRP’nin belediye başkan adayları ile encümen listelerini hazırlama sürecindeki politikası, partinin Van’da oyunu artırabileceğinin sinyalini veriyor. Nitekim görüştüğümüz AK Partili kaynaklar, parti tabanında bir küskünlük olduğunu, kopuşların yaşandığını ve tabandaki isimlerinin büyük çoğunluğunun YRP’ye geçtiğini doğruluyor.

AK Parti listelerinde yer bulamayan belediye başkanları YRP’ye katıldı.

YRP Van İl Başkanlığı görevini yürüten Nayif Şabu da uzunca bir dönem AK Parti’de siyaset yapan bir isim. 24 Haziran 2018 Genel Seçimleri’nde partinin milletvekili aday adayı olan Şabu, aynı zamanda AK Parti’nin Tuşba teşkilatının da kurucu ilçe başkanı. YRP’nin Tuşba Belediye Başkan Adayı olmak için il başkanlığı görevinden istifa eden iden Şabu ile seçim sürecini ve istifalarla gelen yeni üyeleri konuştuk.

‘ÜYELERİMİZİ SON ÜÇ AYDA YÜZDE 200 ARTIRDIK’

Şabu, Van’da beklediklerinden daha fazla karşılık bulduklarını, AK Parti’nin 2012 yılından sonra izlemiş olduğu siyasetten muzdarip olanların YRP’yi tercih etmeye başladıklarını belirtti: “AK Parti’nin tabanından partimize geçenler çok oldu. Üyelerimizi son üç ayda yüzde 200 artırdık. Bunların yüzde 80’i AK Parti’den istifa eden üyelerden oluşuyor. Geriye kalanlar ise yine geçmişte AK Parti içinde bulunan insanlardı. AK Parti’nin eksen değiştirmesi, onları da bu tarafa itti.”

YRP Tuşba Belediye Başkan Adayı Nayif Şabu

‘GÖMLEKLE BERABER ONLAR DA DEĞİŞTİ’

AK Parti’nin kendisine ait bir tabanı olmadığını ve tabanın Milli Görüş’ten geldiğini ifade eden Şabu, kopuşların nedenini şöyle anlattı: “Daha önce Milli Görüş gömleğini üzerinden çıkardığını söylemişti ama biz Milli Görüş’ün sadece sembollerini değiştirdiğini düşünmüştük. Milli Görüş’ün değerlerini değiştirmediği için hepimiz orada görev aldık. Zamanla baktık ki ‘gömlek’le beraber onlar da değişti. Türkiye gün geçtikçe, dava olarak, ekonomik olarak, siyaset olarak ve demokratik olarak birçok şeyi kaybetmeye başladı. Herkes ‘önümüzdeki seçim düzelir’ umuduyla beklerken, her geçen seçim bir önceki seçimi aratır hale geldi.”

BİR ‘ARVAS’ AK PARTİ’DEN, DİĞERİ YRP’DEN ADAY

Önceki dönem AK Parti’nin Van Milletvekili olan Abdulahat Arvas, iktidar partisinin Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu. Arvas’la aynı aileden olan Bahçesaray Belediye Başkanı Meki Arvas ise yerel seçimlerde yeniden aday gösterilmedi. Meki Arvas bunun üzerine, “Bize vefasızlık yapıldı. Halkımız yuvamız olan Yeniden Refah Partisi’ne geçmemizi istedi. Biz de baba ocağımıza döndük” diyerek YRP’nin Bahçesaray adayı oldu.

AK Parti Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdulahat Arvas – YRP Bahçesaray Belediye Başkan Adayı Meki Arvas

Arvas’ın adaylığı ile ilgili olarak Naif Şabu şöyle konuştu: “Bence AK Parti, Meki Bey’i aday göstermeyerek bir hata yaptı. Meki Bey’in Bahçesaray’da bir tabanı var. Tanınan, bilinen bir ailesi var. Meki Bey, zaten bizimle daha önce görüşmüştü. AK Parti Genel Merkezi’nin, kendisini aday olarak göstermediği takdirde bizimle çalışmak istediğini söylemişti. Nitekim öyle oldu ve partimize geldi.”

‘BAYANLARA YER YERİP VERMEYECEĞİMİZ ENDİŞESİNİ TAŞIYANLAR VAR’

Şabu, YRP’nin kadın kotası ile ilgili de konuştu. Partinin kadın kollarında henüz yeterli sayıya ulaşamadıklarını belirten Şabu, “Kadın kollarındaki arkadaşlarımızdan 4’ü belediye meclis üyeliği aday listemizde bulunuyor. Ayrıca Saray ilçemizin belediye başkan adayı da bayan. Arkadaşlarımız partimizin koşullarına daha yeni yeni uyum sağlıyorlar. Partimizin, bayanlara yer yerip vermeyeceği endişesini taşıyanlar var. Biz önümüzdeki süreçte bu kaygıları da ortadan kaldıracak çalışmalar yapacağız. Bizim değerlerimizi taşıyan hangi bayan kardeşimiz olursa, hak ettiği yerde mutlaka görev alacak. Milletvekili de olacak, belediye başkanı da olacak” dedi.

‘VATANDAŞ OYUNU KİME VERMİŞSE, ONUN YÖNETMESİNİ BEKLİYOR’

Şabu, bölgede 8 yıldır süren kayyım uygulamalarına da değindi. Halkın hür iradesi ile seçimi kazananların, kenti yönetmesi gerektiğini savunan Şabu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Vatandaş kime oy vermişse, hizmeti de ondan bekler ama devleti temsil eden bir insana karşı vatandaş mesafeli durur. Vatandaş kendisine hükmeden değil, hizmet eden insanları istiyor. Kime oyunu vermişse, o insanın kendisini yönetmesini bekliyor. Bu sebeple bu kayyum uygulamaları demokratik değildir. Öte yandan, biz belediyelerde çok büyük bir israf olduğunu düşünüyoruz. Devlet adına, millet adına, çalışmalar adına bu israflar yapılıyor ama hayır. Bireysel, keyfi israflar çoktur. Biz belediyeleri kazanırsak öncelikle bu israfları önleyeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x