103 Yıldır Yapılan Güzellik Yarışmasında Bir İlk Yaşandı: Fransa İkiye Bölündü

Fransa’da 103 yıldır yapılan güzellik yarışmasını ilk defa ‘kısa saçlı’ bir kadının kazanması ülkeyi ikiye böldü. Tartışmaya siyasetçiler de dahil oldu.

Fransa’da 103 yıldır düzenlenen bir güzellik yarışmasının sonucu bir ilke imza atarken ülkeyi ikiye böldü.

Güzellik yarışmasını diğer adayları geride bırakarak kazanan kişi Eve Gilles oldu. Bu yarışmayı kazanan ilk “kısa saçlı” kadın oldu.

20 yaşındaki kısa saçlı Gilles’in yarışmayı kazanması ülkede siyasetçilerinde sahil olduğu büyük bir tartışma ve ikiye bölünmeye neden oldu.

Twitter üzerinde birçok kullanıcı yarışmadaki jürileri eleştirirken yarışmanın artık bir farkındalık yarışması olduğunu ve toplumsal değerleri değiştirdiğini belirtirken, diğerleri ise yarışmacının sadece saçının kısa ve farklı olması nedeniyle seçildiğini iddia etti.

Bazı Twitter kullanıcıları ise Gilles’in transfobik eleştirilere maruz kaldığını belirterek kazandığı zaferin kendisinin hakkı olduğunu söylediler.

Gilles’ı savunanlar arasında olan Fransız siyasetçi Sandrinne Rousseau da “2023 yılında Fransa’da kadınlara duyulan saygıyı saçlarının uzunluğuna göre mi ölçüyoruz” dedi.

Bir diğer siyasetçi Karima Delli de, “Eve Gilles’ı destekliyorum. Hakaretlerinizi yutun, o sadece harika değil aynı zamanda zeki biri” yorumunu yaptı.

Gilles kazandığı zafer hakkında “Eskiden Fransa güzellerinin uzun saçlı olmasına alışmıştık. Ben daha androjen bir imaj tercih ettim ve kısa saçla yarışmaya katıldım. Kimse size nasıl olmanız gerektiğini söyleyemez. Her kadın farklıdır ve hepimiz biriciğiz.” dedi.

Biz Fransa’yı ikiye bölen kısa saçlı Eva Gilles’i çok beğendik. Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir