Çin basını: Katar İsrail ve Hamas arasında esir takası için arabuluculuk yapıyor

Katar’ın çatışmaların üçüncü gününde devam ettiği İsrail ve Hamas arasında ‘acilen esir takası’ sağlanması için arabuluculuk yaptığı açıklandı.

Çin’in resmi haber ajansı Xinhua’nın bir Hamas kaynağına dayandırarak aktardığına göre, isminin gizli kalması koşuluyla konuyla ilgili açıklamalarda bulunan kaynak, “Katar, ABD’nin desteğiyle, İsrail hapishanelerindeki Filistinli kadın tutukluların serbest bırakılması karşılığında Hamas tarafından alıkonulan İsrailli kadınların serbest bırakılmasını sağlayacak acil bir anlaşma sağlamaya çalışıyor” bilgisini paylaştı.

‘TÜM KADIN TUTUKLULAR SALIVERİLİRSE ANLAŞMA KABUL EDİLECEK’

Hamas kaynağının paylaştığı bilgiye göre, Hamas, İsrail hapishanelerindeki 36 Filistinli kadın tutuklunun tamamının salıverilmesi halinde esir takasını kabul edeceğini bildirdi.

KASSAM TUGAYLARI: 4 ESİR İSRAİL’İN SALDIRILARINDA ÖLDÜ

Öte yandan, Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında, pazar gününden bu yana dört İsrailli esir ile onları esir tutan Hamas mensuplarının öldüğünü söyledi. Ubeyde, “Gece ve bugün Gazze Şeridi’ne yapılan bombardıman, düşman esirlerinden dördünün ve onları esir alanların ölümüne sebep oldu” diye konuştu.

MISIR: GAZZE’YE SALDIRILAR ARABULUCULUĞU ZORLAŞTIRIYOR

Reuters haber ajansına konuşan iki güvenlik kaynağı da Mısır’ın İsrail-Hamas çatışmasının daha da tırmanmasını ve Hamas tarafından rehin alınan İsraillilerin korunmasını sağlamak için her iki taraf ile yakın iletişim halinde söyledi. Kaynaklar, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik hava saldırılarının arabuluculuğu zorlaştırmasına rağmen, Mısır’ın İsrail’e itidalli davranma, Hamas’a ise yakın zamanda gerilimin düşürülmesi yolunun açık tutulabilmesi için esirleri iyi şartlarda tutma çağrısı yaptığını bildirdi.

Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları, 7 Ekim Cumartesi günü İsrail’e yönelik ‘Aksa Tufanı’ isimli bir saldırı başlatmıştı. Saldırıyla başlayan çatışmalar, üç günden bu yana devam ediyor. İsrail ve Gazze’de 1100’den fazla kişinin hayatını kaybettiği ifade edilirken, İsrail Savunma Bakanlığı, bugün yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’nde gıda ve akaryakıt yasağını da içerecek ‘topyekûn abluka’ kararı aldıklarını açıkladı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x