Türkiye’den savaş gemisi ihracatı: Pakistan’a teslim edildi

ASFAT Pakistan MİLGEM Projesi kapsamında Türk savunma sanayii tarafından Pakistan’a ihraç edilen ilk korvet tipi savaş gemisi olan PNS BABUR (F-280), bugün İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda düzenlenen törenle Pakistan Donanması’na teslim edildi.

Törene, Türk ve Pakistan taraflarından birçok askeri ve sivil davetli katılım gösterdi. Aynı törende, Türk Donanması’nın envanterine girecek HİSAR Sınıfı Açık Deniz Karakol Gemileri AKHİSAR (P-1220) ve KOÇHİSAR (P-1221) de denize indirildi.

Türk savunma sanayiinin deniz platformları alanında tek kalemde gerçekleştirdiği en büyük ihracat olan Pakistan MİLGEM Projesi, Pakistan Donanması için 4 adet MİLGEM ADA Sınıfı Korvet’in üretilmesini kapsıyor. 4 Korvetten 2 tanesi Türkiye’deki İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda, 2 tanesi ise Pakistan’daki Karaçi Tersanesi’nde inşa ediliyor.

TESLİMATLAR 6’ŞAR AY ARAYLA DEVAM EDECEK

İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda Ocak 2020’de ilk sac kesimi yapılan ve 15 Ağustos 2021’de denize indirilen ilk gemi PNS BABUR‘un tesliminin ardından, diğer 3 geminin de 6’şar ay arayla teslim edilmesi hedefleniyor. Serinin 3. gemisi olan ve İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda inşa edilen PNS KAIBAR Korveti de gelecek yıl bu zamanlar Pakistan Donanması’na teslim edilecek.

Son korvet ise 2025 yılında Karaçi’de teslim edilerek, Pakistan Deniz Kuvvetleri envanterine girecek.

MİLGEM VE PN MİLGEM KORVETLERİ

MİLGEM korvetleri, suüstü, hava ve denizaltı savunma harbi, keşif gözetleme, asitmetrik tehditlere karşı savunma ve komuta kontrol görevlerini yapmak üzere tasarlanmıştır. Geminin tam boyu 99 buçuk metre ve azami genişliği 14.4 metredir. 2 bin 400 ton deplasmanı ve 3.9 metre draftıyla iki dizel makine ve bir gaz türbini ile saatte 29 deniz mili sürat yapabilme kabiliyetine sahiptir.

Gece ve gündüz helikopter harekatı yapabilecek, 10 tonluk bir helikopter için gerekli platform hangar ve kapsamlı destek ekipmanlarına sahip olacak şekilde dizayn edilmiştir.

Ada Sınıfı Gemilerin geliştirilmiş bir türevi olan PN MİLGEM korvetlerinin ise Pakistan Donanması’nın ihtiyaçlarına göre boyu ve genişliği artırılıp, tüm hesapları ve yerleşimleri baştan yapılarak oluşturulan üstün bir savaş gemisidir. Gemilerin tüm tasarım süreçleri baştan yapılmıştır. Model deneyleri, güç hesapları, hidrodinamik analizler, titreşim, patlama ve mukavemet analizleri baştan yapılarak artan boyutlara göre tüm sistemlerin kapasiteleri yeniden hesaplanarak dizaynı tamamlanmıştır ve halihazırda dünyanın en iyileri arasındaki yerini almaktadır.

KAYNAK: SAVUNMASANAYİST

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x